شیک اوت چیست؟

شیک اوت (shakeout)

سلام خدمت همه کاربران سایت بیت 98

در این پست آموزشی قرار هست در رابطه با

شیک اوت (shakeout)آموزش ببینیم

شیک اوت (shakeout) چیست ؟

شیک اوت (shakeout)
شیک اوت (shakeout)

شیک اوت در بازارهای مالی

اگر در بازار های مالی فعال هستین ، در نوسانات بازار مواردی را مشاهده می کنید که دقت در آنها می تواند بر تصمیم گیری های شما اثر ویژه ای بگذارد. شیک اوت یکی از این رویدادها در بازارهای مالی است.

شیک اوت به وضعیتی اشاره دارد که در آن به دلیل تردید و عدم اطمینان و اخبار بد اخیر، بسیاری از سرمایه گذاران با ضرر از معاملات خود خارج می شوند.

شیک اوت ها می توانند مدت زمان متفاوتی داشته باشند اما معمولا در قیاس با قله های اخیر بازار٬ نزول های شارپی را ایجاد می کنند. شیک اوت می تواند به  دوران consolidation در یک سهام اشاره کند که پس از یک یک دوره رونق و صعود بزرگ شکل می گیرد.

(کندل های قرمز و بزرگ به عمق بازار)

شیک اوت ها پدیده ای نرمال و عادی هستند که به کمپانی های بزرگ اجازه می دهد که کمپانی های ضعیف را که بیش از حد در بازار رشد کرده اند را حذف کنند٬شیک اوت حرکت تند ،سریع و فراتر از انتظار فعالان بازار است که توسط بازارساز ایجاد شده و اهداف مشخصی را دنبال می کند.

(منظور حرکت کندل های قرمز به سمت پایین هست  و یا ریزش کندلی بزرگ)

شیک اوت بیشتر در بازار رمز ارز ها مشاهده میشود

 

شیک اوت چیست؟
شیک اوت چیست؟

خروج معامله گران مبتدی و غیر حرفه ای: برخی از معامله گران مبتدی که از قدرت مدیریت ریسک کافی برخوردار نیستند در هنگام مواجهه با اخبار بد ناگهان از بازار خارج می شوند. این افراد که بیشتر به دلیل رشد روند صعودی بازار پیشرفت داشته اند نه سواد معاملاتی کافی در موقعیت های نزولی از بازار خارج شده و باعث ایجاد وضعیت شیک اوت می شوند.

یکی دیگر از دلایل شیک‌ اوت ها تامین نقدینگی بازار از طریق افراد غیر حرفه ای در بازار است. افرادی که از سرمایه زیاد اما دانش ناکافی برخوردارند بهترین  گزینه ها برای تامین نقدینگی بازارهای مالی هستند. پس از ایجاد شیک اوت نوسان سنگینی در بازار ایجاد می شود که تمرکز بر دارایی ها را دشوار می سازد. از این رو دارایی ها از سبدها خارج می شود تا وضعیت به نفع بازار تمام شود.

از مهمترین دلایل این رویداد می توان به موارد زیر اشاره کرد

خروج افرادی که از لحاظ حجم سرمایه،میزان اطلاعات و سواد مالی ضعیف هستند ولی به سبب دوران رونق بازار بیش از حد رشد کرده اند و منتفع شده اند.

از این رو ایجاد شیک اوت که با نوسان سنگینی همراه است سبب کاهش تمرکز دارایی می شود. یعنی دارایی های مذکور را از سبد های خرد و بزرگ خارج کرده تا بازی به نفع بازار ساز تمام شود.

در این حالت با تسویه هایی که در قله جدید(20% رشد قیمت) صورت می گیرد، ترمز افزایش قیمت کمی کشیده می شود. در این شرایط بازارساز از عرضه ای که توسط تسویه کنندگان صورت گرفته است استفاده کرده و فشار عرضه را سنگین می کند تا سبب کاهش قیمت شود.این کاهش قیمت به گونه ای خواهد بود که فعالان عادی گمان می کنند که قله اصلی ایجاد شده و لازم است دارایی خود را بفروشند.

 همین امر موجب افزایش فشار عرضه و فروش دارایی در ضرر و کاهش قیمت آن دارایی تا محدوده X-10% می شود و این یعنی بازار ساز نه تنها به هدف خود رسیده بلکه به اعداد بهتری هم دست پیدا کرده است. البته بازی به همین سادگی نیست، ولی در حالت کلی همین است.

ممنون هستیم که وقت خود را برای خواندن مقاله آموزشی :

شیک اوت چیست؟ در سایت bit98.org گذاشتین

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.