شاخص cpi چیست ؟

شاخص cpi چیست ؟

سلام خدمت همه کاربران سایت بیت 98

در این پست آموزشی قرار هست در رابطه با

شاخص cpi ویا شاخص قیمت مصرف کننده آموزش ببینیم

شاخص cpi چیست ؟

اول از همه باید بدانیم شاخص قیمت مصرف کننده و یا cpi چیست ؟

شاخص cpi چیست ؟
شاخص cpi چیست ؟

شاخص قیمت مصرف کننده (Consumer Price Index)

شاخص cpi ,شاخص قیمت مصرف کننده که به اختصار CPI خوانده می شود، معیاری برای اندازه­ گیری­ میانگین وزنی قیمت ویا ارزش یک سبد مصرفی کالا و خدمات (مانند حمل ونقل، غذا، خدمات پزشکی و بقیه هزینه های مصرفی ..) است. به عبارتی شاخص قیمت مصرف کننده روشی برای اندازه ­گیری سطح قیمت در اقتصاد همه کشور ها است و تغییر در این شاخص به معنای تغییر در مخارج و هزینه­ های زندگی در یک بازه زمانی است که توسط مصرف کنندگان یک سبد کالا و خدمات پرداخت میشود. CPI یکی از رایج­ترین شاخص­ های اندازه ­گیری تورم و ضد تورم است و به نوعی فشارسنج اقتصاد است.

 

شاخص cpi

محاسبه  شاخص سی پی ای (cpi) چیست و چگونه درک یشتری داشته باشیم ؟

تورم به معنای کاهش قدرت خرید ارز رایج یک کشور در یک بازه زمانی یا به عبارتی ساده ­تر همان افزایش قیمت می­باشد. افزایش میانگین قیمت یک سبد کالا و خدمات در یک بازه زمانی می­تواند باعث کاهش آهنگ قدرت خرید شود. شاخص قیمت مصرف کننده معیاری است که می­تواند این تغییرات میانگین قیمت پرداختی یک سبد کالا و خدمات را اندازه­ گیری کند

اداره آمار آمریکا  که (BLS)  نامیده میشود حدود 80,000 قلم را ماهانه از طریق تماس یا بازدید از فروشگاه­ها، موسسات خدماتی (مانند آژانس­ها و خطوط هوایی و…)، واحدهای اجاره­ای، مطب پزشکان و… جمع­آوری و ثبت می­کنند.

فرمولی که برای محاسبه شاخص قیمت مصرف کننده استفاده می­شود بقرار زیر است.

CPI=(C/C0)*100

که در آن Ct برابر قیمت سبد در سال مورد نظر و C0 قیمت سبد در سال پایه است.

اصولا سال پایه در آمارها نسبت به سال  1982-84 سنجیده می­شود.

سبد کالا و خدمات شاخص قیمت مصرف کننده شامل 8 گروه اصلی میباشد:

مسکن,غدا و نوشیدنی ,خدمات پزشکی,پوشاک,حمل و نقل , تفریج و سایر خدمات است

شاخص cpi
شاخص cpi

شاخص قیمت مصرف کننده چه افرادی را پوشش می­دهد؟

شاخص CPI بیش از 61 میلیون نفر افراد تحت نظر تامین اجتماعی، متخصصین، مشاغل آزاد، افراد بیکار، افراد زیر خط فقر و بازنشستگان

را پوشش می­دهد. این شاخص گروه ­های جامعه روستایی، خانوارهای کشاورزی، نیروهای مسلح، زندانیان و بیماران روانی را شامل نمی ­شود.

محدودیت­ها و نقدهایی که به CPI وارد می­شود,

شاخص قیمت مصرف کننده ممکن است همه گروه ­های جامعه را پوشش ندهد. برای مثال شاخص CPI-U  (شاخص قیمت مصرف کننده شهری) بهتر می­تواند جامعه شهری آمریکا را پوشش ­دهد اما مناسب اقشار روستایی نیست.

این شاخص معیاری برای اندازه ­گیری مخارج زندگی است اما همه جنبه ­های یک زندگی استاندارد را در برنمی­ گیرد.

شامل هزینه­ های انرژی نمی­ شود، در حالیکه انرژی بخش بزرگی از مخارج خانوارها را شکل می­ دهد.

این شاخص نمی­ تواند تنوع قیمت مناطق جغرافیایی خاص یا الگوی گروه­های خاص آمریکایی را پوشش دهد. برای مثال آمریکایی­ هایی که در نیویورک یا سان­فرانسیسکو ساکن هستند ممکن است الگوی متفاوتی در مخارج زندگی نسبت به ساکنین حومه یا روستایی داشته باشند.

نتیجه مهم :اگر فعال بازار رمز ارز ها و یا بورس هستین و قصد در نظر گرفتن این شاحص  را در مسر معامله خود  دارین

CPIچیست

باید بدونید که اگر  شاحص CPI  بالا اعلام  بشه  نتیجه آن این است که بانک مرکزی کشور  متوجه تورم بالا شده و سیاست های سختگیرانه تری نسبت به نرخ بهره بانکی میگیرد و در نتیجه این موضوع برای بازار های مالی  نتیجه فرسایشی دارد.(برای بازار بد است)

رابطه بیتکوین و CPI

کریپتوکارنسی ها عمر چندانی ندارند و تاریخچه زیادی برای بررسی در دوران تورم بالا ندارند اما اگر آن را با بازار سرمایه و و بخصوص شاخص نزدک که همبستگی قابل قبولی با بیتکوین دارد و نماینده سهام های تکنولوژی محور است مقایسه کنیم میتوان نتیجه گرفت که در طول دوران تورم بالا، همانند سایر شاخص و سهام های بورسی عملکرد خوبی نداشته باشد مگر آن که در آینده مسیر خود را از بازار سهام جدا کند

ممنون هستیم که وقت خود را برای خواندن مقاله آموزشی :

شاحص CPI چیست ؟ در سایت bit98.org گذاشتین

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.