آموزش ارز دیجیتال,آموزش تحلیل

حد سود (Take Profit) چیست؟

حد سود Take Profit

54

حد سود چیست؟

حد سود یا Take Profit در معاملات، به محدوده ای گفته می شود که فرد معامله گر با توجه به تحلیل های انجام شده، پیش بینی خواهد کرد سود معامله در حال افول و کاهش است. این نقطه، جاییست که فرد تصمیم می گیرد از معامله خارج شود.

حد سود (Take Profit) چیست؟

با تعیین حد سود و حد ضرر، بیشترین سود را با کمترین ریسک، کسب خواهید کرد.
اغلب افراد زمان ورود به معاملات را مهم می دانند، و به خروج از آن اهمیتی نمی دهند. در صورتی که با این راهکار ساده می توان محدوده قیمتی را مشخص کرد که بیشترین منفعت را خواهد داشت.
نکته ای که در مورد Take Profit وجود دارد، این است که اگر رشد قیمت را برای بازار، پیش بینی کردیم، می توان آن را بالاتر برد و به این ترتیب در زمان و مکان مناسب، با کسب سود بیشتری از معامله خارج شد.

 

آموزش حد سود

در بازارهای مالی، تعیین حد سود یکی از ارکان اصلی معامله می باشد. Take Profit با توجه به استراتژی تریدر متفاوت است و نمی توان برای همه، روش های یکسانی را پیشنهاد کرد. حد سود به وسیله چند تکنیک تعیین می شود که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

 

حد سود در تحلیل بنیادی

در بازار سهام حتماً عبارت تحلیل بنیادی را شنیده اید. این تحلیل یکی از قدیمی ترین روش های حد سود در بازار سرمایه می باشد که روی ارزش ذاتی سهم تمرکز می کند.
در این نوع تحلیل، افراد خواهان سهامی هستند که ارزش ذاتی آن، از قیمتی که در بازار معامله می شود، بیشتر باشد.
برای مثال ارزش سهم کنونی شخصی 2000 ریال و قیمت فعلی بازار 1800 ریال است. بنابراین 2000 ریال حد سود تعیین شده می باشد و ایده آل این است هر زمان که قیمت به 2000 رسید، فرد از معامله خارج شود.

 

حد سود در تحلیل تکنیکال

در این روش، تریدر به منظور Take Profit، قیمت را بر اساس نمودار تحلیل می کند. در تحلیل تکنیکال، تمرکز روی گذشته قیمت است و نقطه خروج با توجه به آن مشخص خواهد شد.

 

تحلیل تکنیکال با توجه به چند پارامتر انجام می شود:

فاصله عددی مشخص نسبت به محدوده ورود

در این جا تمرکز، عمدتاً روی اعداد است تا اینکه روی روش های تحلیلی باشد. فاصله نقاط خروج را به ناحیه ورود می سنجند تا حد سود تعیین شود. این فاصله یا شکاف با توجه به نوسانات ذاتی هر سهم، محدودیت نوسان مجاز در یک روز و اخبار بازار مشخص می شود.
شکاف قیمتی در نمودارهای روزانه قابل مشاهده است. هر سهمی که وارد شکاف قیمتی شود، قسمت پایین و بالای این فاصله، به عنوان مقاومت و حمایت شناخته می شود.

مطالب مرتبط

خطوط روند یا سطوح حمایت و مقاومت

فیبوناچی بازگشتی

 

 

به طور کلی هر چقدر خط روند محدوده زمانی بیشتر و یا شیب کمتری داشته باشد، اعتبار بیشتری هم خواهد داشت. دو نوع خط روند وجود دارد:
⦁ حمایت و مقاومت استاتیک
این نوع حمایت به زمان وابسته نیست و مقدار آن ثابت است. در صورتی که قیمت در حال کاهش باشد، حمایت و اگر در حال افزایش باشد، مقاومت صورت می گیرد.
⦁ حمایت و مقاومت داینامیک
این حمایت یا مقاومت که برای تعیین حد سود انجام می شود به زمان وابسته است. زمان برخورد قیمت با خط روند مهم است و حمایت یا مقاومت را از آن محدوده می توان فهمید.
اعداد رند
در تحلیل تکنیکال توجه به اعداد رند برای Take Profit یکی از رایج ترین روش های معامله گران با تجربه به شمار می رود. معمولاً زمانی که قیمت به ناحیه رند خود نزدیک می شود، جنبشی در تقاضا و عرضه بازار ایجاد می کند. برخی از تریدرها این محدوده را به عنوان خروج خود انتخاب می کنند تا حد سود مطمئنی کسب نمایند.

 

الگوهای قیمتی

الگوهای قیمتی با توجه به قیمت های مشابه و پرتکرار بررسی می شود. اطلاعات قیمتی بازارهای مالی در طولانی مدت بررسی شده و به صورت نمودارهای پرچم، مستطیل، کنج و… محدوده حد سود را مشخص می سازد.

 

 

آموزش حد سود

 

فیبوناچی بازگشتی، استراتژی محبوب ژاپنی ها
سری اعداد فیبوناچی در تحلیل نموداری جهت تعیین حد سود بسیار محبوب است. برای مثال بر اساس این استراتژی، زمانی که در نمودار، سطح حمایتی کلاسیک، خط روند صعودی و ناحیه فیبوناچی با یکدیگر تلاقی داشتند، معامله گر ورود پیدا کرده و خرید داشته است.

اندیکاتورها

برای معامله گران مبتدی، اندیکاتورها بسیار کارآمد هستند. در اندیکاتورها برای Take Profit و مشخص نمودن نقطه خروج، از میانگین متحرک استفاده می شود. به طور مثال در صورتی که قیمت از میانگین بالاتر باشد، و تقاطع مثبت هم رخ دهد، معامله گر بهتر است خرید انجام دهد و اگر قیمت از میانگین پایین تر و شکست قیمت رخ دهد، بهترین راه، خارج شدن از معامله است.

 

مزایای استفاده از حد سود

حد سود در همه معاملات همچون سوپاپ اطمینان معامله گر عمل می کند و برای او کاهش ریسک، کاهش اثر احساسات و طمع و اطمینان از به دست آوردن سود را به همراه دارد.

نکاتی در رابطه با حد سود (Take Profit)

با وجود مزایای Take Profit، اما برای سرمایه گذاری بلند مدت چندان توصیه نمی شود. زیرا معامله گران بلند مدت، با اطلاعات وسیع تر اقتصادی و تحمل ریسک پذیری بالاتری معاملات خود را انجام می دهند.
⦁ در کنار توجه به حد سود، حد ضرر نیز اهمیت دارد. در صورت رسیدن قیمت سهم به محدوده حد ضرر، زمان خارج شدن از آن فرا رسیده.
⦁ در نظر داشته باشید ممکن است Take Profit اجرا نشود. حد سود در دسته سفارش های limit قرار می گیرد و در نوسان های شدید قیمتی، امکان دارد خرید یا فروش صورت نگیرد.

80%
Awesome
  • Design
منبع آموزش ارز دیجیتال
نظرات