آموزش ارز دیجیتال,آموزش تحلیل

بلاک چین چیست و چگونه کار میکند

آموزش بلاکچین

34

بلاک چین چیست

 

با سلام خدمت کاربران سایت   bit98.org در این  مقاله قصد داریم شمارا با بلاک چین اشنا کنیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

 

بلاکچین چیست؟ جه کاری انجام میده ؟ چه سودی برای ما داره؟ ایا بلاکچین ایمنه؟ بلاکچین به زبان ساده این ها سوال هایی هستند که با خودتان درباره بلاکچین این فناوریه انقلابی با خودتان دارید که داخل این مقاله بهش پاسخ داده میشه

 

اطلاعاتی که با خواندن این مقاله بدست میارید

  • بلاک چین چیست؟
  • بلاک چین چگونه کار میکند؟
  • کاربرد های بلاک چین 

به زبان ساده بلاک چین یک نوع سیستم دفتر اسناد و گزارش دیجیتالی است که اطلاعاته آن بین جامعه ای از افراد یک شبکه به اشتراک گزاشته میشود

که با استفاده از فناوریه رمزنگاری و توزیع داده ها بین جامعه افراد بلاکچین تقریبا امکانه نفوذ و هک را از بین میبر

 

 

 

بلاک چین چیست؟

 

بلاک چین چیست

همانطور که از نامه این فناوری پیداست بلاک چین به زنجیره ای از بلاک ها گفته میشه که اطلاعاته غیره قابله نفوذی را در بر دارد

بلاک چین برای اولین بار در سال 1991 به دسته جمعی از پژوهشگران ساخت و توسعه یافت  و در واقعیت  بلاک چین به منظوره زمان بندیه اسناد دیجیتالی به وجود امده است. تا دیگه احتماله ویرایش تاریخ ویا دست بردن داخل اون وجود نداشته باشه.

البته بلاک چین در اوایل ظهور خود انچنان طرفدار و کاربرد  نداشت تا زمانی که فردی بنامه ساتوشی ناکاماتو اولین ارزدیجیتال را یعنی بیتکوین را ابداع کرد.

حالا بلاک چین تبدیل شده به یک تکنولوژیه توزیع شده که برای همه در دسترسه.

 

ویژگی های بلاک چین

 

یکی از ویژگی های جالب و ایمنه   بلاک چین اینه که وقتی داده ها داخله آن ثبت میشوند تغییر دادن آن یک عمر خیلی طولانی و یا حتی غیر ممکن است و اصلا کاره آسونی نیست

بیاید دقیق تر یک  بلاک  نگاه کنیم

هر بلاک دارای داده- هش و هشه بلاک قبلی است که این نکته اخر سبب  زنجیر شدن بلاک ها به هم و به وجود اوردن بلاک چین میشود

داده های یک بلاک بسته به نوعه آن بلاک چین  متفاوت است.

مثلا داده های بیتکوین دارای مشخصات فرستنده و گیرنده بیتکوین و همچنین مقداره ارسال شده بیت کوین است.

انتفالات در بلاک چین

همچنین هربلاک دارای یک کد هش است است که مثل اثر انگشت ما انسان ها کد هش هر بلاک منحربفرد است.

هر کده هش محتویات و هویت یک بلاک را تعیین میکند.

مثاله  یک کد هش

98c48dd5c6dz84c9d877svds9v98d7d98c+d8v89+8+z88789785d8d8788d8c8v8db8db8d8 

 

وقتی یک بلاک ساخته میشه کد آن هم بلافاصله و وقتی یک بلاک تغییر میکند هشه آن هم تغییر میکند.

 کاربرد بلاک چین

 

مطالب مرتبط

عنصره سومه یک بلاک کد هشه بلک قبلیه که بقیه بلاک هارو به هم وصل میکه و این عنصریه که تا حدودی یک بلاک چین رو امن میکنه.

 

هش بلاک

در تصویر بالا ما زنجیره ای از سه بلاک داریم. همونطور که میبینید بلاک سوم به بلاک دوم و بلاک دوم به بلاک اول ربط داره حالا بلاک اول خواصتره چون قبل از بلاک اول چیزه دیگه ای وجود نداره اسمش رو میزاریم بلاک اولیه یا جنسیس.

حالا اگر زمانی بلاک دوم هک بشه بلاک های بعدی وجدیدتر معتبر نیستند چون به بلاک قبل از آن ها نفوذ شده و هشی که به دست آنها رسیده مطقابلا

تغییر میکنه و دیگه معتبر نیست.

 

اما برای جلوگیری از دستکاری فقط کده هش کافی نیست امروزه کامپیوتر ها خیلی سریعن و میتونن در یک روز چندین هش رو بدست بیارن.

 

اثباته کار: الگوریتم اثبات کار(pow) اولین و محبوب‌ترین مکانسیم اجماع است که ارزهای دیجیتال برای حفظ امنیت و حل مشکلاتی مانند دابل اسپندینگ از آن استفاده می‌کنند. بلاک چین یک شبکه غیر متمرکز توزیع شده است.که تغییر ناپذیری، ناشناسی و امنیت مهم‌ترین ویژگی‌های آن هستند. شما در شبکه بلاک چین بدون نیاز به یک مرجع مرکزی برای اعتبار سنجی و تامین امنیت تراکنش‌ها می‌تواند معاملاتی امن انجام دهید. تمامی این ویژگی‌ها با استفاده از مکانیسم اجماع در شبکه بلاک چین امکان‌پذیر است.

 

شبکه بلاکچین توزیع شدست: بلاک چین از یک شبکه همتا به همتا یا p2p استفاده میکند که این عمرباعث میشه همه میتونن با اون صحیم بشن. به هرفردی که داخله شبکه وجود داره نود میگیویند وقتی یک نود به  این شبکه وارد میشه یه کپی دقیق از بلاک چین در اختیارش قرار داده میشه

حالا میخوایم بدونیم با تولید هر یک بلاک جدید چه اتفاقی میوفته: بعداز اضافه شدن هر بلاک به نود ها فرستاده میشه تا اون ها صحته هر بلاک رو بررسی می کنن وقتی بررسی کامل شد هرکدام از نود ها بلاک بررسی شده رو به بلاک چین خودش اضافه میکنه. در این زمان بین تمامه نود ها رای گیری انجام مشه و طبق رای هر بلاکی که دستکاری شده باشه با توافق همه رد میشه.

بلاک جدید

 

 

بنابراین اگر کسی بخواد بلاکی رو دستکاری کنه باید تمامه بلاک های بعدی رو هم با فراینده خیلی طولانی و سخته اثباته انجامه کار یا pow دستکاری کنه.

الاوه بر این بلاک چین همیشه درحاله تغییره.

پس میشه گفت بلاک چین غیره قابله تغییره و تقلبه.

 

کاربرد های بلاک چین.

این فناوری می‌تواند به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای زیاد دیگری هم داشته باشد و هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد، امکان استفاده از آن وجود دارد.

 

مثل:انتخابات الکترونیکی و بدون تقلب می‌تواند یکی از کاربردهای بلاک چین باشد. با استفاده از این نوآوری می‌توان تا حد زیادی خطر تقلب در انتخابات و نیاز به نیروی انسانی را کاهش داد. همچنین میتوان در صنعت حمل و نقل کارخانه‌جات و شرکت‌های تولیدکننده می‌توانند اطلاعات کالاها و حمل و نقل خود را از ابتدا تا رسیدن به دست مشتری روی پایگاه داده ثبت می‌کنند که این کار اصالت کالاها و کیفیت مواد اولیه را برای مشتری تضمین می‌کند.

با این فناوری می‌توان درست مثل یک جامعه یا سازمان، نوعی حاکمیت را در یک سیستم به‌ وجود آورد که همه بتوانند نسبت به سهامشان و اختیاراتی که دارند در جلو بردن آن سیستم سهیم باشند.

  البته هنوز در دنیایه واقعی تکنولوژی بلاک چین  محدود به ارز دیجیتال و بحث  nft هاس.

 

جمع بندی نهایی

 

بلاک جین یک فناوری جدید است که امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می‌کند.

این فناوری در حقیقت نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد، بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می‌شوند، توزیع شده است. به دلیل بهره بردن از رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، سوابق ثبت‌شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که لازم باشد نیاز به اعتماد به واسطه‌ها و افراد شخص ثالث کاهش یابد، می‌توان بهره برد.

 

80%
Awesome
  • Design
منبع آموزش ارز دیجیتال
نظرات